Norfolk County Rifle AssociationNCRA Logo

Norfolk Open Airgun Meeting 2019 Results

Air Rifle Open

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

HILL, OLIVIA (J)

NORWICH CITY

567

Open Gold Medal

2

FOLKARD, ELLIE (J)

NORWICH CITY

549

Open Silver

3

LODGE, JESSY (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

498

Open Bronze

4

HASTHORPE, JOHN

NORWICH CITY

472

 

5

LOCKHART, HARRY (J)

BEXLEY TSC

453

Handicap winner

6

JOSEPH, CLIVE

FELIXSTOWE RC

450

 

7

PURINA, LAURA (J)

FELIXSTOWE RC

447

 

8

PORTER, DAN (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

403

 

9

HALL, JASON

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

370

 

10

HALL, TOBY (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

335

 

Air Rifle Norfolk Confined Championships

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

HILL, OLIVIA (J)

NORWICH CITY

567

County Gold, Gosling Trophy

2

FOLKARD, ELLIE (J)

NORWICH CITY

549

 

3

LODGE, JESSY (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

498

 

4

HASTHORPE, JOHN

NORWICH CITY

472

 

5

PORTER, DAN (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

403

 

6

HALL, JASON

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

370

 

7

HALL, TOBY (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

335

 

Air Rifle Disabled SH2

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

HOPWOOD, STEVE

SOUTH NORFOLK

507

SH2 Rifle Gold

2

DICKENSON, CHRIS

SOUTH NORFOLK

417

 

Sporter Rifle (40 shots)

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

LODGE, JESSY (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

284

Sporter Gold

2

PORTER, DAN (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

257

Sporter Junior Silver

3

HALL, JASON

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

240

 

4

HALL, TOBY (J)

ZERO POINT, NORTH WALSHAM

234

Sporter Junior Bronze

Supported Rest Air Rifle Open and Norfolk Confined

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

BELL, PETER R

SOUTH NORFOLK

280

Open Gold Medal

2

BUDD, PAUL

SOUTH NORFOLK

272

Open Silver

3=

ALLISON, COLIN

SOUTH NORFOLK

252

Open Bronze

3=

LANE, JOHN

SOUTH NORFOLK

252

Open Bronze

4=

HART, RAY

NORWICH CITY

245

 

4=

HEMMING, JEREMY

SOUTH NORFOLK

245

Handicap Score winner

5=

SMITH, JOHN

SOUTH NORFOLK

220

 

5=

WARD, PATRICK

SOUTH NORFOLK

220

 

Air Pistol Open

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

MEES, GEORGE

BEXLEY TSC & BPC

544

Open Gold

2

FAWCETT, TIM

BEXLEY TSC

540

Open Silver

3

PURINS, JANIS

FELIXSTOWE RC

536

Open Bronze

4

KRISHNA, RAVI

NORWICH CITY

528

 

5

ELLIOTT, PAUL

SWALECLIFFE & DISTRICT TSC

506

 

6

BOAKES- YOUNG, ALEX (J)

SOUTH NORFOLK

503

Junior Gold

7

BUDD, PAUL

SOUTH NORFOLK

498

 

8

DICKENSON, CHRIS

SOUTH NORFOLK

470

 

9

BELL, CHRISTOPHER

SOUTH NORFOLK

462

 

10

WILSON, GEOFFREY

NORWICH CITY

452

Handicap Score Winner

11

FRASER. DAVID

NORWICH CITY

448

 

12

BEESLEY, NIGEL

NORWICH CITY

447

 

13

CATOR, WILL (J)

NORWICH CITY

435

Junior Silver

14

TURNER, PAUL

SOUTH NORFOLK

370

 

15

BARTON, MAX (J)

 

348

Junior Bronze

16

TURNER, CHRIS

SOUTH NORFOLK

332

 

Air Pistol Norfolk Confined

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

KRISHNA, RAVI

NORWICH CITY

528

County Gold, Barrel Trophy

2

BOAKES- YOUNG, ALEX (J)

SOUTH NORFOLK

503

 

3

BUDD, PAUL

SOUTH NORFOLK

498

 

4

DICKENSON, CHRIS

SOUTH NORFOLK

470

 

5

BELL, CHRISTOPHER

SOUTH NORFOLK

462

 

6

WILSON, GEOFFREY

NORWICH CITY

452

 

7

FRASER. DAVID

NORWICH CITY

448

 

8

BEESLEY, NIGEL

NORWICH CITY

447

 

9

CATOR, WILL (J)

NORWICH CITY

435

 

10

TURNER, PAUL

SOUTH NORFOLK

370

 

11

BARTON, MAX (J)

 

348

 

12

TURNER, CHRIS

SOUTH NORFOLK

332

 

Air Pistol Disabled SH1

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

DICKENSON, CHRIS

SOUTH NORFOLK

470

Disabled Pistol Gold

2

BELL, CHRISTOPHER

SOUTH NORFOLK

462

 

3

TURNER, CHRIS

SOUTH NORFOLK

332

 

Supported Rest Air Pistol Open and Norfolk Confined

POSITION

NAME

CLUB

TOTAL SCORE

AWARD

1

HART, RAY

NORWICH CITY

273

Open Gold Medal

2

LANE, JOHN

SOUTH NORFOLK

272

Open Silver
Handicap Score Winner

3

ALLISON, COLIN

SOUTH NORFOLK

262

Open Bronze

4

JONES, STEVE

NORWICH CITY

259

 

5

SMITH, JOHN

SOUTH NORFOLK

244

 

  • Bisley 2019  - Captain Harriett Bennett in the Queen's Final
  • Bisley 2019  - Captain Matthew Purdy with his trophies
  • Bisley 2019  - Glyn Barnett (left) and Pete Holden as Norfolk shoot the County Long Range
  • Bisley 2019  - Glyn Barnett born from the range by a mostly Norfolk chairing party after winning the Queen's
  • Bisley 2019  - Glyn Barnett GM3 celebrates his 3rd Queen's Prize victory
  • Bisley 2019  - Gresham's School CCF, 2nd in the Ashburton
  • bootstrap carousel example
  • Bisley 2019  - Norfolk fullbore shooters and winnings
Bisley 2019  - Captain Harriett Bennett in the Queen's Final1 Bisley 2019  - Captain Matthew Purdy with his trophies2 Bisley 2019  - Glyn Barnett (left) and Pete Holden as Norfolk shoot the County Long Range3 Bisley 2019  - Glyn Barnett born from the range by a mostly Norfolk chairing party after winning the Queen's4 Bisley 2019  - Glyn Barnett GM3 celebrates his 3rd Queen's Prize victory5 Bisley 2019  - Gresham's School CCF, 2nd in the Ashburton6 Bisley 2019  - Midshipman Clare Mawson, winner of the Admiral Campbell, in the Queen's Final7 Bisley 2019  - Norfolk fullbore shooters and winnings8
responsive slider by WOWSlider.com v8.8
Site by Guy Bartle Creative Media Services

Valid HTML 5